BABAMBINO mini e-book:
a mosható pelenkázás alapjai
Először is gratulálunk és szeretnénk megköszönni, hogy csatlakoztál a Babambino Klubhoz, hiszen ez azt jelenti, hogy Te is azok közé tartozol, akiknek a kisbabáink védelmén kívül a környezetünk védelme is fontos.
Ne feledd: Nem számít, hogy a szülői szakasz mely fázisában vagy, szerintünk soha nem késő új dolgokba belevágni.
Ezt a 7 részes mini E-book-ot Neked állítottuk össze, hogy egy átfogóbb képet adhassunk a mosható pelenkák világáról, még mielőtt belevágnál, és hogy minden olyan kérdést megválaszolhassunk, amelyek kezdőként felmerülhetnek Benned.
Ha valamit hiányolsz, kérjük vedd fel velünk a kapcsolatot az info@babambino.hu e-mail címen, és mi örömmel válaszolunk a kérdéseidre.
Vágjunk is bele!
1. rész: amit sokan nem tudnak az eldobható pelenkákról
Egy korábbi kutatásunkból kiderült, hogy az általunk megkérdezettek közel kétharmada szerint mindössze 150-200 kg nehezen lebomló veszélyes hulladékkal jár csak maga a pelenkázás.
A valóságban pedig:
TUDTAD?
Ha már csak egyszer is használsz mosható pelenkát naponta, akkor is megközelítőleg 900 db eldobható pelenkával termelsz kevesebbet az évek alatt. És ez csak egy kisbabára vonatkozik.
2. rész: MILYEN MOSHATÓ PELENKÁK LÉTEZNEK
ÉS HOGYAN MŰKÖDNEK?
A piacon többféle mosható pelenka érhető el.
Akik először találkoznak a mosható pelenka fogalmával, azoknak általában az szokta a legnagyobb problémát jelenteni, hogy mégis melyik pelenkatípust válasszák, és hogy egyáltalán hogyan is kezdjenek a mosizáshoz.
A piacon vannak egyméretes, illetve külön méretű mosható pelenkák, amelyek 2 fő részből állnak:
1) egy vízzáró pelenkakülsőből, amely megakadályozza a nedvesség kijutását, és
2) egy pelenkabelsőből/betétből (=nedvszívó réteg), amely a nedvesség felszívódásáért felel.
A legelterjedtebb pelenkatípusok az alábbiak:
AIO (All-in-one) pelenka
A nevéből adódik, hogy az AI0 pelenkákban a pelenkakülső és a belső egybe van varrva.
Őszinték leszünk, mi ezt a típust nem ajánljuk, mert nem praktikus.
Nem tudunk ugyanis extra belsőket a pelenkába helyezni, ha nagyobb felszívódásra lenne szükségünk. Emellett nagyon lassan szárad és nem túl környezetbarát, mivel minden pelenkacserénél az egész pelenkát ki kell mosni, így drága egy készletet összehozni belőle.
AI2 (All-in-2) pelenka
A nevéből adódóan a pelenkakülső külön áll a pelenkabetéttől. A pelenkabetét (=nedvszívó réteg) általában patenttal rögzíthető a külsőhöz.
Ez azért jó, mert a saját külsők jól variálhatóak a betétekkel, tehát rendkívül praktikus.
Emellett gyorsan is száradnak, és amennyiben nagyobb felszívódásra van szükségünk, extra pelenkabetéteket is tehetünk a pelenkába.
csónakos pelenka
Lényege, hogy a külső részbe egy csónakot varrnak vagy patentolnak, amelybe kerül a nedvszívó réteg.
Ezek azonban fix méretűek, tehát a baba növekedésével sajnos cserélni kell a készletet is, amely nem túl gazdaságos.
zsebes pelenka
A pelenkakülsőt úgy készítik, hogy az egy zsebet képezzen, amibe a betéteket lehet csúsztatni.
Ez a típus kifejezetten előnyös sokatmozgó kisbabák esetén, mivel a pelenka előre összeállítható, így könnyű ráadni a babára.
Ebből a pelenkafajtából van a legnagyobb és legeltérőbb minőségű választék, így mindenképp légy óvatos, ha ilyenre ruháznál be.
külön pelenkabelső és pelenkakülső
A két rész teljesen különálló, külön kell őket beszerezni és mindkettőre szükség van.
Szerintünk ez a pelenkatípus sok esetben (főleg a kezdőknél) nehézkes lehet az elején, mert még nem alakult ki a tapasztalat azzal kapcsolatban, hogy milyen külsőre és belsőre van szükségünk.
Az is előfordulhat, hogy a külsők és a belsők nem teljesen kompatibilisek egymással, ami rossz vásárlást eredményezhet. Így ezt az opciót mi inkább azoknak ajánljuk, akik már ismerik a különböző pelenkatípusokat és van kellő tapasztalatuk.
Előnye viszont, hogy a külsőt nem kell minden alkalommal kimosni és elég belőle csupán néhány darab.
3. RÉSZ: SEGÍTÜNK VÁLASZTANI:
A BABAMBINO PELENKÁK FELÉPÍTÉSE
Az 1. részből is látszik, hogy nem is olyan egyszerű belevágni a mosható pelenkázásba a több típus és a sok információ miatt.
Mi pontosan ugyanezt az információáradatot jártuk végig, és hónapokba telt, míg megértettük az alapokat és leteszteltük a különböző pelenkákat.
Ezért álmodtuk meg, hogy létrehozunk egy olyan pelenkamárkát, a Babambino-t, amely a két legnépszerűbb pelenkatípust foglalja magában.
Ez azt jelenti, hogy pelenkáink EGYSZERRE használhatóak zsebes és ‘ALL-in-2’ pelenkaként! Így mindössze 1 darab pelenkával rögtön két típusú pelenka közül is választhatsz, vagyis nem kell két fajta pelenkát kipróbálnod/vásárolnod.
Hogy hangzik? 🙂
Számunkra fontos ugyanis, hogy minél egyszerűbbé tegyük a mosizást, és minél több olyan családnak segíthessünk belevágni, akik eddig még nem tették a túl sok pelenkatípus és információ miatt.
A Babambino mosható pelenkái két elemből állnak:
1) egy környezetbarát eljárással készült vízálló pelenkakülsőből, amelyet belülről pihe-puha suede anyag bélel (ez segít szárazon tartani a babapopsit), illetve
2) két bambusz nedvszívó betétből, amelyek könnyedén egymáshoz vagy éppen a pelenkakülsőhöz patentolhatók, amennyiben nagyobb felszívódásra lenne szükséged (például éjszakai használatra vagy sokat pisilős kisbabák esetében).
Miért különlegesek a babambino dupla tervezésű mosható pelenkái?
A legfőbb indok, ami miatt sokan nem mernek belevágni a mosizásba, az a piacon lévő rengeteg pelenkatípus és információ.
A Babambino pelenkáit úgy terveztük, hogy azoknak is egyszerű legyen a használata, akik előtte még soha nem pelenkáztak.
‘All-in-2’ vagy zsebes pelenka? – A Babambino pelenkái mindkét típust egyszerre nyújtják! Használd úgy, ahogy éppen szeretnéd, és ne engedd, hogy a túl sok információ és pelenkatípus a kedved szegje!
2 funkció 1 pelusba építve.
Bátran használd nappali és éjszakai használatra egyaránt!
A Babambino mosható pelenkák a piacon lévő két legnépszerűbb tervezést ötvözik egyszerre. Így Te döntesz, hogy ‘All-in-2’ vagy inkább zsebes pelenkaként használod.
Extra nedvszívó és bőrbarát bambusz betéteinknek köszönhetően az éjszakáitok is nyugodalmasabban telnek.
Pelenkáink természetes anyagokból készülnek, így kifejezetten ajánljuk érzékeny bőrű babáknak.
Nincs kipirosodás vagy bőrirritáció, hiszen már a pelenka gyártásakor környezetbarát eljárást választottunk más különböző, vegyi anyagokat tartalmazó mosható pelenkákkal ellentétben.
A kisbabák mérete akár hetek alatt is rengeteget változhat, ez pedig újabb és újabb pelenkakészletet követel.
A Babambino pelenkáival azonban könnyedén állíthatod a pelenka méretét, így ugyanaz a pelus végigkísérheti a babát a születésétől kezdve egészen kisgyermekkoráig (kb. 3,5 kg-tól akár 16 kg-ig).
Ez nemcsak környezetbarát, de rendkívül gazdaságos is, mivel nem kell a baba növekedésével folyamatosan nagyobb méretű pelenkákat vásárolnod.
A mosható pelenkáinkkal már néhány hónap alatt megtérül a kezdeti befektetés, a megtakarítás pedig egy kisbaba esetén 100.000-250.000 Ft-ra tehető.
Emellett egy jól összeválogatott készlet akár a következő babát is kiszolgálja, így a megtakarítás akár félmilliós is lehet.
Ráadásul a Babambino pelenkáival egyszerre 2 típust is vásárolsz mindössze egy áráért.
TIPP
A már nem használt, de jó minőségű és még működőképes pelenkákat használtan is eladhatjuk, így a kezdeti befektetés egy jelentős részét is visszakaphatjuk.
Egy baba átlagosan 2.500 db eldobható pelenkát piszkít be csak az első 12 hónapban és kb. 4500 db-ot, amíg eléri a szobatisztaságot.
Ez egy kisbaba szobatisztulásáig kb. 1 tonna nehezen lebomló veszélyes hulladékot jelent.
Emellett az eldobható pelenkák lebomlási ideje nem csak közel 500 évet vehet igénybe, de a lerakókban bomló pelenka metánt is termel, ami még a szén-dioxidnál is károsabb gáz, így égetésük a bennük lévő műanyag miatt rendkívül környezetkárosító.
Már ha csak egy alkalommal használsz mosható pelenkát naponta, akkor is megközelítőleg 900 eldobható pelenkával kevesebbet termelsz az évek alatt.
Pelenkáinkat úgy terveztük, hogy használatuk egyszerű legyen más családtagok vagy bébiszitterek számára is.
Mosásuk mosógéppel szinte alig jelent többletmunkát, tisztításuk pedig rendkívül egyszerű.
A Babambino az egyedüli magyar tervezésű márka, ahol a pelenkáinkat egyszerre használhatod zsebes és/vagy ‘All-in-2’ pelenkaként, így Te döntöd el, hogy mikor melyikre van épp szükséged. Játssz kedvedre, és próbáld ki többféleképp is!
ÍGY HASZNÁLD ZSEBES PELENKAKÉNT
A betét könnyedén a pelenkakülsőn lévő zsebbe csúsztatható.
Mikor használd?
-
Ha sokat mozgó kisbabád van, mivel a zsebes pelenkát már előre el tudod készíteni. Így gyorsabban tudod ráadni a babára.
Ez a módszer egyszerű más családtagok vagy bébiszitterek számára is. -
Éjszakai használatra a nagyobb felszívódás miatt. Ez esetben próbáld ki, hogy egyszerre használod a pelenkát 'All-in-2' ÉS zsebes pelenkaként.
Nem fogod megbánni! 🙂
ÍGY HASZNÁLD 'ALL-IN-2' PELENKAKÉNT
A patentos betétet rögzítsd a pelenkakülső egyik feléhez, míg a pelenkakülső másik fele egy félzsebet biztosít a betétnek, hogy az ne csússzon el, meggátolva ezzel a szivárgás lehetőségét.
Mikor használd?
- Amennyiben szeretnél biztosra menni és elkerülni a szivárgást.
-
Ha nem szeretnéd mindig kimosni a pelenkakülsőt.
A nagy nedvszívó betéteknek köszönhetően ugyanis a pelenkakülső nem mindig koszolódik.
4. rész: mennyi mosható pelenkára lesz szükségeD?
Mi Rád bízzuk, hogy csupán egy-két mosható pelenkával vágsz neki, vagy teljes kapacitással. Bármelyiket is válaszd, máris rengeteget tettél a környezet megóvásáért, hiszen ennyivel is kevesebb veszélyes hulladékot termeltek.
Sokan vásárolnak kezdetben csupán 1-2 mosható pelenkát, így szoktatva magukat fokozatosan a mosható pelenkák világához. Szerintünk ez a megközelítés azért jó, mert így nem kell félned attól, hogy mit kezdesz a megvásárolt pelenkákkal, amennyiben ez az egész dolog nem jönne be.
Szerencsére egyre többen állnak át teljesen a mosható pelenkákra, és a tapasztalataink szerint:
kb. 8-10 mosható pelenka szükséges, ha csak részben használsz mosható pelenkát (napi kb. 2-3-szor),
kb. 12-18 mosható pelenkára lesz szükséged, ha napi 4-6 mosható pelust adnál a babára,
és kb. 24-28 mosható pelenka szükséges, amennyiben kizárólag mosható pelenkát használsz nappalra és éjszakára is.
5. rész: mennyire nehéz a mosható pelenkák tisztítása?
előkészületek
HA NINCS PISI
A pelenkát akár öblítés nélkül szárazon is a pelenkatárolóba teheted, de újra fel is használhatod. Ez leginkább a baba bőrérzékenységétől függ.
Amennyiben bőrirritáció lépne fel, akkor azt javasoljuk, hogy minden alkalommal cseréld ki a külsőt is.
SZILÁRD KAKI ESETÉN
Egyszerűen öntsük a ‘termést’ a WC-be, majd öblítsük le a koszos pelenkát/betétet hideg vízzel.
Ezután nyomkodjuk ki a vizet amennyire csak tudjuk, és tegyük a tárolóba.
PISI ÉS/VAGY FOLYÓS (ANYATEJES) KAKI ESETÉN
Először öblítsd le a koszos pelenkát/betétet hideg vízzel, majd miután alaposan kinyomkodtad a vizet belőle, mehet a tárolóba.
TIPP
Amennyire csak lehet, próbáljuk meg a lehető legtöbb ‘termést’ lesöpörni a mosható pelenkáról/betétről, hogy az minél tisztább állapotban kerüljön a mosógépbe.
A MOSHATÓ PELENKÁK TISZTÍTÁSA
1. LÉPÉS: A MOSÓGÉP OPTIMÁLIS MEGTÖLTÉSE
2. LÉPÉS: ÖBLÍTŐ VAGY GYORSMOSÁS PROGRAM MOSÓSZER NÉLKÜL
Indítsunk el egy mosószer nélküli hidegvizes öblítő/gyorsmosás programot, de semmiképp sem előmosást. A mai mosógépek annyira vízhatékonyak, hogy gyakran újra felhasználják az előmosásból származó vizet, míg az öblítő vagy gyorsmosás program mindig elvezeti azt.
A pelenkák erősen szennyezettek, így nem szeretnénk, hogy az előmosásból származó víz újra felhasználásra kerüljön a főmosás során.
3. LÉPÉS: FŐMOSÁS MOSÓSZERREL
Az öblítő/gyorsmosás program lejártával indítsunk el egy 40-60 fokos, a leghosszabb, lehetőség szerint pamut (cotton) vagy szintetikus (synthetics) programot, de semmiképp sem ECO-t. A centrifuga fordulatszám legyen 1000 rpm. Figyeljünk a mosószer adagolására, amennyiben a mosógép 3/4-éig van töltve, használjunk csak 3/4 adagot.
4. LÉPÉS: TEREGETÉS/SZÁRÍTÁS
Szárításhoz és fertőtlenítéshez a legjobb módszer, ha egyszerűen kiteregetjük a pelusokat/betéteket a napra. Az UV igen jó fertőtlenítő hatású, a napon a foltok is gyönyörűen elhalványulnak.
Ennyi lenne a mosható pelenkák tisztítása. Elsőre minden bizonnyal bonyolultnak hangzik, de szerintünk ez inkább csak megszokás kérdése.
Biztosak vagyunk benne, hogy idővel profi leszel és gyorsan belejössz.
milyen gyakran mossam a mosható pelenkákat?
Maximum 2 naponta mindenképp ideális egy főmosást elindítani, hogy a koszos pelenkában lévő baktériumok ne kezdjék el roncsolni a szövetet. Minél tovább tároljuk ugyanis koszosan a pelenkákat, annál hosszabb ideig roncsolódhat a szövet.
A mosási szokás kialakítása családonként eltérő, de az alábbi példa segíthet:
• Minden reggel
Indíts el egy mosószer nélküli, hidegvizes öblítő vagy gyorsmosás programot, de semmiképp sem előmosást az előző napi és éjszakai koszos pelenkákkal és betétekkel.
Ha ezután nincs időd főmosásra, akkor a program lejárta után egyszerűen tedd őket a pelenkatárolóba.
• Legkésőbb minden második este
A már korábban öblített pelenkákat és betéteket vegyük ki a pelenkatárolóból és tegyük a mosógépbe.
Indítsunk el egy 40-60 fokos, mosószeres, a leghosszabb, lehetőség szerint pamut (cotton) vagy szintetikus (synthetics) programot, de semmiképp sem ECO-t.
A centrifuga fordulatszám legyen 1000 rpm, és figyeljünk a mosószer adagolására. A program lejárta után teregessük ki a pelenkákat és betéteket.
6. rész: EZT ÍRTÁK RÓLUNK
Gabi kezdőként választotta a Babambino mosható pelenkáit és vágott bele a mosizásba.
Az eddigi tapasztalatairól pedig így írt:
„Hónapokkal ezelőtt néztem ki a pelusokat, első olvasásra tudtam, hogy ezt fogjuk kipróbálni. Még kismamaként leltem rá az oldalra és amint elolvastam minden információt, tudtam, hogy ezekkel a pelusokkal fogjuk kezdeni a mosipelusozást.
Teljesen kezdőként nagy segítség volt, hogy minden tudnivaló megtalálható az oldalon és a környezetvédelem is ennyire hangsúlyos szerepet kap. Végül a kislányunk születése után bele is vágtunk a kezdőcsomag megrendelésével.
Első gyermekes szülőkként az eldobható pelus használata sem sokkal egyszerűbb, így nem okozott gondot a mosipelusok használata. Amellett hogy nagyon szépek, az anyaguk is nagyon pihe-puha. Próbáljuk minimalizálni az eldobható pelusok használatát, így rendeljük is a következő adagot :)”
Bíró Gabriella
Számunkra leírhatatlan, amikor ilyen pozitív tapasztalatokról számolnak be vásárlóink.
Szívből reméljük, hogy Te is köztük leszel!
7. rész: mi másra lesz még szükségem?
A Babambino-nál minden pelenka megvásárlásakor automatikusan további két (egy rövidebb és egy hosszabb) bambusz frottír anyagból készült mosható pelenkabetétet is küldünk Nektek, így nem kell aggódnod, hogy milyen betétet vásárolj a pelenkáinkhoz.
Mosható betéteink már önmagukban is rendkívül nedvszívóak, így az esetek többségében csak akkor lesz rá szükséged, amikor cserélni szeretnéd őket. Ha azonban jól jönne egy kis extra segítség, például a hosszú éjszakákra, vagy ha sokat pisilős babád van, akkor bármikor bevethetsz egy plusz betétet a nagyobb folyadékfelszívódás érdekében.
A Babambino mosható betéteink még gazdaságosabbá és környezetbarátabbá teszik a mosható pelenkák használatát, mivel pisi/kaki esetén ezek bármikor cserélhetőek anélkül, hogy az egész pelenkát ki kelljen cserélni.
A pelenkazsákok a mosható pelenkák egy elengedhetetlen tartozékai, amelyre minden Anyukának szüksége van.
Vízálló tulajdonságának köszönhetően a Babambino pelenkazsákokat nem csak koszos pelenkák tárolására használhatod, hanem fürdőruha, tiszta vagy koszos ruhák, mosható arctisztító párnák, törlőkendők, vagy akár női betétek tárolására is.
A biztonságos és masszív zipzáros zsebnek köszönhetően biztos lehetsz benne, hogy a Babambino pelenkazsákok nem engedik ki a nedvességet és a szagokat – légy bárhol!
Ez akkor jöhet jól, ha viszakodsz a kakis pelenkáktól. Egyszerűen csak tegyél egy réteget a betétre mielőtt ráadnád a pelust a kisbabádra, és amikor pelenkát cserélsz, távolítsd el ezt a réteget és dobd ki.
A kakifogó papír használata egyébként lényegesen megkönnyíti a mosható pelenkák tisztítását.
Rengeteg divatos (és drága) pelenkás kuka/vödör közül válogathatunk, de mi a jó régimódi lyukacsos szennyeskosarat ajánljuk.
A használt pelenkákat tegyük egy lyukacsos vödörbe és jól szellőző helyiségben tároljuk.
Ennek a lényege, hogy a lyukakon keresztül átjár a levegő, így a pelenkák nem penészednek és büdösödnek be.
Ha például egy lezárt/ fedeles edényt választunk, akkor a nedvesség miatt a baktériumok könnyebben elszaporodhatnak, ami a kellemetlen szagok kialakulásához vezethet.
Ezzel a a mini E-book-unk végére is értünk.
Szívből reméljük, hogy sikerült akárcsak egy lépéssel is közelebb kerülni a mosizás gondolatához!
Amennyiben kérdésed merült fel, vagy szeretnél még többet megtudni a pelenkáinkról, bátran böngészd át a gyakori kérdéseinket, vagy vedd fel velünk a kapcsolatot az info@babambino.hu e-mail címen és rövidesen visszaírunk.